

Krešimir Pahoki/Foto: Slavica Trgovac Martan/MojPortal.hr










Za stravični pokolj dobio ukupno 151 godinu zatvora. Na izlasku iz sudnice se okrenuo i samo rekao: "Doviđenja..."
Tijekom suđenja za 13 kaznenih djela, na kojem je osuđen na jedinstvenu kaznu od 50 godina zatvora, Krešimir Pahoki uglavnom je odbijao govoriti i odgovarati na pitanja
Hladnokrvno, bez pokazivanja ikakvih emocija, ležerno odjeven i s već prepoznatljivom štakom u ruci, masovni ubojica Krešimir Pahoki (52), u četvrtak je na Županijskom sudu u Bjelovaru slušao presudu kojom mu je za niz svirepih ubojstava u Domu za starije i nemoćne Vianey u Daruvaru, koje je počinio u srpnju prošle godine, izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 50 godina. Samo je zurio u sutkinju Maju Sikoru čije izlaganje je potrajalo jer je morala obrazložiti presude za čak 13 kaznenih djela koje je Županijsko državno odvjetništvo u Bjelovaru Pahokiju stavljalo na teret.
151 godina zatvora
Osuđen je za svih 13, a za svako od njih sutkinja je izrekla posebnu kaznu. Najviše, 25 godina, dobio je za ubojstvo vlastite majke, po 21 godinu za ubojstva četiri starice iz doma, 15 za život mladog medicinskog tehničara Damira Fijale, po 10 za nekoliko ranjavanja odnosno pokušaja ubojstava, godinu dana za napad na poznanika Damira Kusa...I tako redom sve do konačne brojke od 151 godine zatvora. No, s obzirom da hrvatsko pravosuđe predviđa maksimalnu zatvorsku kaznu od 50 godina, toliko je na koncu i izrečeno ubojici iz Daruvara.
Samo nekoliko koraka udaljeni od ubojice, presudu su slušali Ivan Fijala i Irena Brezak Fijala, brat i šogorica jedne od Pahokijevih žrtava, medicinskog tehničara iz doma Vianey Damira Fijale kojemu je bilo samo 36 godina kada je pogođen smrtonosnim hicima iz Pahokijevog revolvera.
Na sudu je bila i odvjetnica Zvjezdana Drašner, koja zastupa druge žrtve i njihove obitelji. Nitko od njih, kao ni državna odvjetnica Sandra Knok-Čanić ni Marina Lacković, Pahokijeva braniteljica po službenoj dužnosti, nisu željeli komentirati presudu pred brojnim medijima koji su stigli popratiti završetak suđenja jednom od najmasovnijih ubojica u novijoj hrvatskoj povijesti.
''Doviđenja'' za kraj
Šutljiv, kao i na dosadašnjim ročištima, u četvrtak je bio i sam Pahoki. Na početku posljednjeg ročišta ponovio je kako se ne smatra krivim za šest ubojstava i ostala kaznena djela koja su mu se stavljala na teret te je poručio kako ne želi iznositi obranu niti odgovarati na pitanja. Odbio je i priliku da se završno obrati sudu i javnosti. Tek je na izlasku iz sudnice, nakon što je čuo presudu, sve okupljene pozdravio glasnim ''Doviđenja!''.
A do ponovnog viđenja moglo bi doći ukoliko neka od strana u ovom predmetu na presudu uloži žalbu Visokom kaznenom sudu. S obzirom da je sud presudio Pahokiju po svim točkama optužnice i s obzirom na izrečenu kaznu, teško da će na tome inzistirati Županijsko državno odvjetništvo. Hoće li se na presudu žaliti sam Pahoki, trebalo bi se znati tijekom iduća dva tjedna, koliko traje rok za žalbu.
Svađa s majkom
Ukoliko do toga da dođe, obitelji Pahokijevih žrtava ponovno bi morale proživljavati noćnu moru i podsjećati se na zločin koji je 22. srpnja prošle godine zaprepastio čitavu Hrvatsku. Tog ljetnog jutra u Daruvaru nitko ni u najgorim snovima nije mogao predvidjeti da će taj miran gradić, omiljeno turističko kontinentalno odredište, uskoro završiti na naslovnicama svih domaćih i svjetskih medija zbog nezapamćenog zločina.
Za to se pobrinuo upravo Krešimir Pahoki, umirovljeni vojni policajac, koji je oko 10 sati stigao u Dom za starije osobe Vianey u kojem je bila smještena njegova majka Anka Papp. Kako je na sudu ispričala vlasnica doma Ana Ivandekić, ranije joj je najavio dolazak, kazavši kako želi platiti dug koji je imao, ali i unaprijed nekoliko mjeseci smještaja za majku, s obzirom da uskoro odlazi u Australiju. Kad je stigao, Pahoki je sjeo na terasu s vlasnicom, njezinim zetom Svenom Sikirićem i svojom majkom, a ondje se slučajno našla i korisnica doma Gisela Vegh. Ivandekić je ispričala kako se Pahoki porječkao s majkom koja je prema njemu bila gruba te ga je pitala što joj je donio.
- U jednom trenutku je na stol bacio vrećicu, kasnije sam čula da su u njoj bili neki računi. Rekao je: "Imam i ja nešto za vas!", a potom je izvadio pištolj za koji sam najprije pomislila da je igračka i da se šali. Sven mu je rekao da skloni pištolj, no optuženi je zapucao – ispričala je tijekom suđenja Ana Ivandekić.
Krvavi pohod
Ona i njezin zet su pobjegli u dom te su, nakon što se su neko vrijeme skrivali ispod kreveta nepokretnih korisnica doma, zajedno s još jednom medicinskom sestrom pobjegli kroz prozor, dok je Pahoki nastavio pucati. Ubio je majku, korisnicu doma Giselu Vegh koja se također nalazila na terasi i mladog tehničara Damira koji je vjerojatno izjurio iz doma vidjeti što se događa. Krvavi pohod Pahoki je nastavio i u zgradi gdje je ubio još dvije starice, Bosiljku Njegomir i Zdenku Leder. Više je osoba ranio, a korisnica doma Marija Čihak naknadno je u bolnici preminula od posljedica ranjavanja.
Tijekom krvavog pohoda koji je trajao deset minuta, od 10,12 do 10,22 sata Pahoki je, moglo se čuti tijekom suđenja, dva puta punio revolver, a kad je završio, hladnokrvno je odšetao do obližnjeg kafića Daruvarac gdje ga je čekao poznanik i naručio pivo.
Iz tog je lokala i krenuo na krvavi pohod, što je na sudu posvjedočio njegov prijatelj.
- Pahoki i ja smo si međusobno čestitali rođendan jer smo obojica rođeni 17. srpnja. U jednom trenutku sam ga pitao kako mu je majka, na što mi je on odgovorio: ''Vidjet ćeš kad se vratim'' – ispričao je svjedok.
Maksimalna kazna
Takvi detalji i laike upućuju na zaključak kako je Krešimir Pahoki zločin počinio s namjerom i potpuno hladnokrvno, a na tom je tragu i nalaz stručnjaka s Klinike za psihijatriju Vrapče, psihologa i psihijatra, koji su vještačili daruvarskog ubojicu. Pritom su zaključili kako je u vrijeme počinjenja zločina bio potpuno ubrojiv. Utvrđeno je da ne boluje od psihičkih bolesti, no da pokazuje obilježja narcističkog i disocijalnog poremećaja ličnosti.
Sve to u obzir su uzeli porotnici Županijskog suda u Bjelovaru i sutkinja Maja Sikora – od hladnokrvnosti do organiziranosti ubojice prije samog događaja, velikog broja žrtava, među kojima i osobe koje uopće nije poznavao, zatim činjenice da je Pahoki koristio nedozvoljeno oružje i streljivo, do uznemirenosti građana koja je nastupila nakon ubojstava – koji su Pahokija osudili za svih 13 kaznenih djela za koja se teretio i ''odrezavši'' mu maksimalnu kaznu koju poznaje domaće pravosuđe.
U kaznu mu se uračunava i vrijeme koje je u zatvoru proveo od uhićenja, dok mu se pritvor produljuje do pravomoćnosti presude. Ukoliko se ne dogodi čudo, daruvarski monstrum iza rešetaka će ostati do kraja života.
Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!



