Foto: Grad Bjelovar

Foto: Grad Bjelovar

milijunski projekt

Grad Bjelovar: "Stručnjaci potvrdili kvalitetu geotermalne vode za naše Terme"

"Ta voda je vrlo slična ostalim toplicama, posebno Tuheljskim i Krapinskim", naveo je Damir Andabaka iz Škole narodnog zdravlja dr. Andrija Štampar

Iz Grada Bjelovara medijima je poslano priopćenje vezano uz stručni skup pod nazivom "Termalna voda pod povećalom: kvaliteta, prilike, turizam i zdravlje". Priopćenje prenosimo u cijelosti.

"Stručnjaci iz područja zdravstva, turizma i gospodarstva potvrdili su u srijedu na skupu u Bjelovaru zdravstvenu ispravnost geotermalne vode za buduće Terme Bjelovar te istaknuli da će projekt vrijedan preko 50 milijuna eura postati prvi energetski neovisni termalni kompleks u Hrvatskoj i model za razvoj kontinentalnog turizma.

Skup "Termalna voda pod povećalom: kvaliteta, prilike, turizam i zdravlje" organiziran je pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske kako bi se šira javnost upoznala s projektom izgradnje bjelovarskih toplica, ali i izazovima i potencijalima zdravstvenog turizma.

Gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak rekao je da grad ima dva kvalitetna izvora geotermalne vode koji će se koristiti u različitim fazama projekta.

Foto: Grad Bjelovar

Foto: Grad Bjelovar

"Doista imamo sreće što smo pronašli izuzetno kvalitetnu vodu", rekao je Hrebak dodavši da se želi razbiti sve mitove o bjelovarskoj vodi, s obzirom da su se na društvenim mrežama nedavno pojavile glasine da je ta voda radioaktivna, pa i otrovna, što je Hrebak oštro demantirao.

"Mi smo danas okupili najveće stručnjake u Hrvatskoj obzirom da nam je cilj da sve transparentno građanima predstavimo", rekao je gradonačelnik dodavši da je "Google u zadnje vrijeme postao najveći znanstvenik među svima" što stvara probleme jer se zanemaruje pravi stručni pristup.

Stručnjaci demantirali zdravstvene probleme

Dipl. ing. Damir Andabaka iz Škole narodnog zdravlja "dr. Andrija Štampar" objasnio je da ne vidi nikakvu prepreku u zdravstvenom pogledu te da se tvari poput željeza i mangana mogu jednostavno ukloniti. 

"Ne vidim nikakve zdravstvene probleme, ta voda je vrlo slična ostalim toplicama, posebno Tuheljskim i Krapinskim", naveo je Andabaka.

Dodao je da voda sadrži fluor, brom i jod poput termalnih voda u Karlovy Varima te da se takve vode u Mađarskoj i drugim zemljama koriste u lječilišne svrhe. Istaknuo je da balneologija kao grana medicine ima dugu tradiciju u Hrvatskoj s preko 220 lječilišnih mjesta.

Foto: Grad Bjelovar

Foto: Grad Bjelovar

Dr. sc. Magdalena Ujević Bošnjak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pojasnila je da će se zdravstvena ispravnost vode kontrolirati dva puta mjesečno tijekom cijele godine.

"Dominantno se prati mikrobiološka kvaliteta vode zbog velikog broja kupača u bazenima gdje postoji mogućnost širenja zaraznih bolesti", objasnila je.

Istaknula je da željezo nije zdravstveni parametar i neće biti ništa sa zdravstvenog aspekta, ali da se uklanja zbog održavanja jer bi inače voda poprimila žutu boju što nije estetski.

Monitoring geotermalnih voda

Dr. sc. Igor Stanković iz Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer objasnio je da se razvija sustav monitoringa za 32 mjerne postaje geotermalnih voda u Hrvatskoj.

"Za termalne i geotermalne vode nemamo još uvijek razvijene standarde kakvoće vode, međutim Hrvatske vode trenutno imaju aktivan projekt gdje se radi sustavan monitoring", rekao je Stanković.

Dodao je da će kroz godinu ili dvije izaći novi, u potpunosti posložen sustav specificiran za različite tipove geotermalnih voda ovisno o geografskim područjima.

Terme Bjelovar

Terme Bjelovar

Savjetnik ministra turizma Igor Radić istaknuo je da kontinentalni turizam ostvaruje samo pet posto od ukupnih 108 milijuna noćenja stranih turista u Hrvatskoj, što pokazuje potrebu za razvojem wellness i lječilišnog turizma.

"Ovaj projekt mijenja vizuru ne samo lokalne zajednice nego kontinentalnog turizma u hrvatskoj", rekao je Radić. Objasnio je da je prošle godine od stranih turista ostvareno oko 15 milijardi eura prihoda s prosječnom potrošnjom od 140 eura po danu, ali da se 56 posto noćenja ostvari samo u periodu od srpnja do kraja kolovoza.

Foto: Grad Bjelovar

Foto: Grad Bjelovar

"Kad smo uzeli u razmatranje lječilišni i wellness turizam, gledali smo da turisti koji koriste takve proizvode su bolje platežne moći, dolaze izvana, duže ostaju i generiraju dodatnu vrijednost", dodao je Radić. Ministarstvo kroz nacionalni plan oporavka financira 13 projekata lječilišta vrijednih ukupno 1,3 milijarde eura, od čega je jedini "greenfield" projekt upravo Terme Bjelovar.

Tehnička rješenja i energetska neovisnost

Tomo Planinić, vlasnik tvrtke Planinić projekt koja se bavi projektiranjem termalnih kompleksa, objasnio je da je najveće opterećenje ljeti kada se griju i vanjski bazeni.

"Potrebno je bilo osigurati potrebnu energiju iz vode koja ima svoje zahtjeve pod pitanjem temperature i tlaka", rekao je Planinić dodavši da će se koristiti i fotonaponska elektrana. Direktor Termi Bjelovar Zvonimir Žarec istaknuo je da će kompleks postati prvi energetski neovisni termalni objekt u Hrvatskoj.

Foto: Grad Bjelovar

Foto: Grad Bjelovar

"Mi želimo imati projekt koji je energetski neovisan u svim aspektima. Praktički ugljični otisak nam je nula", naveo je Žarec objasnivši da se projekt temelji na četiri stupa - inovacije, obnovljivi izvori energije, održivost i energetska neovisnost.

Kompleks će imati 13.000 četvornih metara bruto površine i sedam bazena ukupne vodene površine od 3.700 četvornih metara, uključujući olimpijski bazen. Koristit će dva geotermalna izvora - plići A izvor za bazene s izdašnošću od 9-10 litara u sekundi i dublji B izvor za grijanje i hlađenje s izdašnošću od 30 litara u sekundi i temperaturom od 75 stupnjeva.

Pitanje profitabilnosti

Bivši župan Damir Bajs postavio je pitanje o poslovnoj održivosti: "Bizovačke toplice su prošle godine ostvarile 3,5 milijuna eura prihoda, a u gubitku su. Terme Bjelovar trebaju 3,5 do 4 milijuna eura da budu profitabilne. Kakva su očekivanja?"

Goran Fabris, član Uprave tvrtke Rudan koja upravlja Termama Jezerčica, dao je optimistične prognoze.

Terme Bjelovar/ Foto: Grad Bjelovar

Terme Bjelovar/ Foto: Grad Bjelovar

"Uvjeren sam da samo od ulaznica ovaj projekt može nositi preko 2 milijuna eura, a od toga vam ostane 70 posto”, naveo je Fabris i podijelio iskustva vlastite tvrtke.

"Od 2021. do 2024. rasli smo 64 posto. Ove godine ćemo rasti 80 posto. Prihod će biti 6,7 milijuna eura, a 60 posto ostvarujemo od čistog kupališta", istaknuo je Fabris.

Lokalni gospodarski utjecaj

Žarec je istaknuo značajan utjecaj na lokalnu ekonomiju.

"Do sada, preko 80 posto radova završi u Bjelovaru. 85 posto firmi je iz Bjelovara", rekao je direktor dodavši da će od ukupnih 40 milijuna eura bez PDV-a oko 80 posto ostati u lokalnoj ekonomiji.

"To je ogroman zamašnjak ekonomski koji se mora reflektirati u razvoju grada", istaknuo je Žarec dodavši da je u planu i izgradnja dodatnih smještajnih kapaciteta u projektu "Garden House" sa stotinjak ležajeva. 

Vrijedi spomenuti i da je gradonačelnik Hrebak najavio da se lječilišni potencijal geotermalne vode iz dubljeg izvora planira iskoristiti u sljedećoj fazi. 

Foto: Grad Bjelovar

Foto: Grad Bjelovar

"Ustanovili smo da ta voda ima jako veliku kvalitetu i razmišljamo o tome da u srednjoročnom roku napravimo bazene za ljude koji imaju zdravstvenih problema, slično kao u Zalakarošu ili Karlovy Varima", rekao je gradonačelnik.

Terme Bjelovar trebale bi biti gotove do ožujka 2026. godine i otvorene do lipnja iste godine. Projekt se sufinancira sa 17 milijuna eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti", stoji u priopćenju Grada Bjelovara.

Dobijte informaciju odmah, zapratite nas na Facebooku i TikToku!